این متن رو ن برای دیابتی ها که برای تمامی جامعه مینویسم. مواردی کم اهمیتی که خسارت های بزرگی به ما میزنند و تک تک ما وظیفه داریم حداقل این نکات را برای پدر و مادر خود رعایت کنیم. و باور کنید این کمترین کار اما موثر ترین کاری است که میتوانیم انجام دهیم.


90% دیابتی ها در دسته نوع 2 هستند. یعنی افراد مسن و سالخورده. در کشور ما، افراد، مستعد ابتلا به دیابت هستند و این استعداد را نسل به نسل منتقل میکنند و به نوعی دیابت را به یک بیماری مسری و واگیر دار تبدیل کرده اند.

چطور؟!!!

استرس یکی از اصلی ترین دلایل بوجود آمدن دیابت و البته مرگبار ترین دلیل برای تشدید آن است. اصلا نمیتوانید تصور کنید که یک استرس ساده چگونه می تواند جان شما را به خطر بیاندازد. این را ن بر اساس تحقیقات علمی دیگران که بر اساس تجربه تقریبا 10 ساله خودم از این بیماری و دیدن سایر دیابتی ها بیان میکنم.

که البته حرفم ابدا غیر عقلانی نیست و پزشکان نیز بر این مهم تأکید دارند که استرس و فضاهای استرس زا نه تنها برای یک دیابتی حکم مرگ را دارد بلکه آدم های سالم نیز ضربه های سهمگینی به خود میزنند که شاید بتوان گفت غیر قابل جبران و البته با پیامدهای بسیار زیادی همراه خواهد بود.

استرساسترس

تمام حرفم در این متن این است که افراد مسن و میان سال بسیار بیشتر از نسل جوان مستعد استرس و عصبانیت هستند و با توجه به اینکه بعد از میانسالی با بالا رفتن سن بدن شروع به فرسوده شدن میکند این عوامل تشدید می شوند و شاهد هستیم که چگونه باعث کوتاه شدن طول عمر آنها میشود چرا که این نقطه ای برای آغاز بیماریهای مختلف در بدن هایی است که رفته رفته قابلیت دفاع آنها در برابر بیماری ها کمتر و کمتر می شود. و چه جالب که این رفتار به عنوان یک رسم نهادینه شده و نسل به نسل منتقل می شود و هر نسل با نتیجه هایی بدتر و وحشتناک تر روبرو می شود.


"نرخ ابتلا به دیابت به طرز قابل توجهی در ۵۰ سال اخیر به موازات چاقی افزایش یافته‌است. تا سال ۲۰۱۰ تقریباً حدود ۲۸۵  میلیون نفر مبتلا به این بیماری بودند و این درحالیست که تعداد آن‌ها در سال ۱۹۸۵ حدود ۳۰  میلیون نفر بوده‌است. عوارض ناشی از قند خون بالا می‌تواند شامل بیماری قلبی، سکته‌ها، ریتینوپاتی دیابتی که بر بینایی اثر می‌گذارد، نارسایی کلیوی که در آن فرد ممکن است نیاز به دیالیز داشته باشد، و گردش ضعیف خون در دست و پا که ممکن است منجر به قطع عضو شود. عارضه حاد کتواسیدوزیکی از ویژگی‌های نوع ۱دیابت است که شیوع چندانی ندارد.[۵] البته، ممکن است کمای غیرآستونمی هایپروسمولار نیز رخ دهد. "

پاراگراف بالا عین متن ویکی پدیا در مورد دیابت نوع 2 می باشد.

می بینید!

در عرض حدود 25 سال جمعیت دیابتین از 30 میلیون نفر به 285 میلیون نفر میرسد و این در حالی است که از کشور های جهان سوم آنچنان آمار دقیقی در دست نیس(حداقل تا سال 2010).

پدر و مادر ! کسانی که عمر خود را برای ما میگدارند، این حق را دارند که حداقل ما برای این مسائل پیش پا افتاده که در بلند مدت تأثیرهای بسیار زیادی بر روی آنها می گذارد و حتی باعث ایجاد یک الگو و سبک زندگی برای خودمان و حتی فرزندانمان می شود از آنها مراقبت کنیم.


diabetes


چکاپ به صورت ماهیانه، تلاش برای دور نگه داشتن آنها از استرس و مراقبت خورد و خوراک آنها چیزهایی هستند که شاید کم اهمیت دیده شوند اما بسیار مهم و بسیار حیاتی هستند. اگر برایتان مهم است که سالیان سال والدینتان در کنار شما شاد و بدون درد زندگی کنند و بتوانید با آنها لحظات شادی را سپری کنید این نکات را رعایت کنید تا نه تنها دیابت بلکه بیماری های دیگر را نیز بتوان پیشگیری نمود.